HIZLI ERİŞİM
 
BEYPAZARI YÖRESEL YEMEKLERİ
 
Beypazarı 80 Kat Baklavası

Geleneksel 80 katlı Beypazarı baklavası artık 60 katlı yapılmaktadır. Hamurunda un, yumurta, sirke ve yoğurt bulunur. Bir miktar zeytinyağı ilave edilen hamur minik minik parçalara ayrılır. Bu parçalar nişastaya bulanmadan ince yufkalar haline gelene kadar tek tek açılır ve tepsiye üst üste dizilir. 15. kata gelindiğinde eritilmiş tereyağı dökülür ve tekrar yufkalar dizilir.
Beypazarı Sarması

Beypazarı’nın ince yapraklarının kuyruk yağıyla yumuşayan tadı Beypazarı usulü dolmayı diğer yörelerdekilerden farklı kılar. Kırık pirinç kullanılarak hazırlanan dolma içine, kuyruk yağı, biber salçası, domates salçası, maydanoz, taze soğan, kuru soğan, pul biber ve tuz konur. Bu harçla yapraklar sarılır, tencereye dizilir ve üzerine zeytinyağı gezdirilerek kısık ateşte pişmeye bırakılır. Bir süre sonra üzerine bir miktar sıcak su gezdirilir. Suyunu çektikçe azar azar su eklenerek pişirilen dolma afiyetle yenmeye hazırdır.
Beypazarı Güveci

Kuzu eti, kuyruk yağı, pirinç, domates, sivri biber ve tuz kullanılarak yapılan güveç, adını genellikle 50 cm. çapında, 8 cm. derinliğinde olan toprak kaptan alıyor. Güvece malzemeler doğrandıktan sonra etler konur, 1,5 litre kadar su ilave edilip ağzı kapatılır ve taş fırına sürülür. Doğranıp tereyağında kızartılmış kuyruk yağı da etin üzerine dökülür.
Tarhana Çorbası

Tarhana Anadolu’da çok yaygın bir yiyecek olsa da yöre kadınlarının elinin değdiği Beypazarı tarhanası ülkenin dört bir yanına satılarak ününü yürütmektedir. Özelliği mayalanma ve ekşitilme biçimidir. Yayık ayranı torbalarla süzüldükten sonra ayranın akan suyu içine ekmek mayası konur ve bekletilir. Ekşiyen mayaya süzme yoğurt, domates, dereotu, nane, soğan, kırmızı biber, nohut, mercimek ve tuz ilave edilerek yoğrulur.
Beypazarına Has Höşmerim

Bir tencerenin içinde 3 kaşık tereyağı kızdırılır ve süt ilave edilerek kaynatılır. Sonra üzerine tuz ve un eklenerek kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Koyu kıvam alınca 1 kaşık tereyağıyla birlikte bir tavaya alınarak, helva kavurur gibi karıştırılır.Pembeleşince tavanın şeklini aldırarak bastırılır ve bir yüzünün kızarması sağlanır.Daha sonra ters çevirilerek servis tabağına alınır. Diğer taraftan 2 su bardağı şeker, 2 su bardağı su ile kaynatılarak şerbet haline getirilir. Ilık olarak, hazırlanan höşmerimin üzerine dökülür.
 

   
Copyright © 2015 Beypazarı Taş Mektep

İstiklal Mahallesi Alaaddin Sokak No: 4 06730 Beypazarı / Ankara
Telefon: 0 312 762 76 06
Gsm: 0 530 668 13 00
tasmektep@beypazari.bel.tr